Fortel Design

TRAVERTIN

Travertin je chemická usazená hornina vznikající na pevnině. Složením odpovídá vápenci, na rozdíl od něj je však pórovitý a tvoří ho malá zrnka čistého uhličitanu vápenatého (kalcitu), která poutají dohromady ostatní částečky, z nichž je travertin tvořen.  Travertin může obsahovat také jíl a klastický křemen. Jen ve velmi ojedinělých případech je možné objevit fosilní zbytky. Charakteristický pórový povrch travertinu umožňuje nechat kamenný obklad v přírodní formě, či vyplnit póry kamenickým tmelem a následně brousit povrch do matu či vysokého lesku.

Barva kamene je proměnlivá v závislosti od příměsí. Nejčastěji se vyskytuje v teplých a světlých barvách, typické jsou odstíny pískově žluté, stříbrně šedé, hnědé až červené či krémové apod. 

Přírodní kámen travertin je jedním z nejvíce využívaných materiálů v současné stavební i zahradní architektuře. Povrchové úpravy travertinu: řezané, kartáčováné, leštěné, antic, štípané ….atd.

 

Travertin je využíván jak v interiéru, tak i exteriéru, jako obklad I dlažba. (obklad vnitřních i venkovních stěn, koupelnový obklad, dlažba okolo bazénu, zahradní terasy, fasády, schody, parapety a krby. Tento druh kamene je velice odolný vůči povětrnostním vlivům, má dloudou životnost a dobře se opracovává.